Sposób na wyregulowanie nieregularnych miesiączek

Witam, mam 45 lat, nie stosowałam antykoncepcji hormonalnej, urodziłam dwie córki, raz poroniłam, od kilku lat pojawia mi się okres co dwa tygodnie i to mnie zwyczajnie wykańcza. Za każdym poprzednim razem chodziłam do ginekologa, badał, wszystko było ok, dostawałam Orgametril i na parę, paręnaście miesięcy miałam miesiączki jak w zegarku: 24 dni. Wczoraj znowu dostałam okres po 14 dniach. Ma ktoś inny pomysł niż wymieniony lek? Będę wdzięczna.

Witam serdecznie! Przyczyny nieregularnego miesiączkowania mogą być różne, przede wszystkim są to zaburzenia hormonalne - zarówno produkcji docelowych hormonów (estrogeny, progesteron) ale także dot. innych hormonów - np. tarczycy lub przysadki mózgowej (prolaktyna). Zatem podstawą oceny skąd takie zaburzenia się biorą jest ocena ginekologiczna (koniecznie ocena USG jajników, macicy), a także badania hormonalne (poziomy estradiolu, progesteronu, LH, FSH, prolaktyny, TSH) - najlepiej jeśli zostaną wykonane w ok. 4 dniu cyklu. Po 40 roku życia stopniowo zaczyna się także wygasanie czynności jajników - czyli nadchodzi okres menopauzy, który może wiązać się z tym, ze miesiączki mogą stać się nieregularne, mogą być także dłuższe okresy bez miesiączek. Proponuję zatem - jeśli wcześniej nie były wykonywane - poddać się badaniom jakie wymieniłam wcześniej. Jeśli okaże się, że nieregularne miesiączki u Pani to oznaka menopauzy a nie choroby to nie ma innego sposobu uregulowania niż stosowania leków hormonalnych. Pozdrawiam serdecznie