Czy antykoncepcja mogła zostać zachowana?

Od 3 miesięcy stosuje antykoncepcję i do tej pory zmieniałam plastry co środę. Zostało mi ostatnie opakowanie i ostatni plaster więc pochodziłam z ostatnim plastrem tydzień dłużej później go zdjęłam i wystąpiło krwawienie z odstawienia. Ale nie wiem czy dalej jestem chroniona przed niechcianą ciążą. Proszę o szybką odpowiedź. Z góry dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

w opisanym przypadku mogło dojść do osłabienia zabezpieczenia. Jeżeli spóźniła się Pani z wymianą plastra, to w drugim tygodniu noszenia tego samego plastra istniała możliwość na zajście w ciążę. W takich przypadkach należy korzystać z dodatkowych sposobów zabezpieczeń, np. prezerwatyw.

W przypadku rozpoczęcia nowego cyklu, w pierwszym tygodniu, gdy założy Pani nowy plaster, również powinno się stosować dodatkowe zabezpieczenie. Pełna ochrona powinna się bowiem pojawić dopiero w drugim tygodniu, przy prawidłowym stosowaniu plastrów.

Więcej informacji o plastrach antykoncepcyjnych znajdzie Pani w naszym artykule, do którego link zamieszczam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/plaster-antykoncepcyjny

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.