Czy APTT może być spowodowane przyjmowaniem od 18 roku życia tabletek antykoncepcyjnych?

Czy APTT 23 sek (norma: 25,4-36,9 sek) może być spowodowane przyjmowaniem od 18 roku życia tabletek antykoncepcyjnych, a od roku konkretnie Diane-35? Lekarz zmienił mi tabletki na Orlifique i przepisał Polocard. Czy powinnam się martwić nadkrzepliwością?

Lek. Michał Lenard

Może być to spowodowane przyjmowaniem antykoncepcji, po modyfikacji leczenia konieczne będzie kontrolne badanie APTT aby sprawdzić, czy wyniki wrócą do normy. Pozdrawiam!