Czy badania hormonów wykonane po posiłku będą prawidłowe?

Robiłam ostatnio badania krwi: prolaktynę, testosteron, TSH, anty-TPO, DHEA-SO4 i 17-hydroksyprogesteron. Niestety nie wiedziałam, że trzeba je wykonać na czczo (byłam pewna, że dotyczy to jedynie badań poziomu cukru). Czy wynik badań może bardzo się różnić od tego, co jest w rzeczywistości?? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Zjedzenie obfitego śniadania przed pobraniem krwi może znacząco zmienić wyniki badań. Dotyczy to przede wszystkim glukozy, ale nie tylko. Tak naprawdę wszystkie badania powinny być oznaczane na czczo, bez przyjęcia porannych leków, bez uprzedniego żucia gumy.

Niektóre ośrodki zezwalają na spożycie pokarmu przed oznaczaniem poziomu hormonów płciowych i hormonów tarczycy. Niestety, oznaczana przez Panią prolaktyna nie ma już takiej dowolności. Badanie to powinno być bezwzględnie oznaczone na czczo, w innym przypadku dochodzi do fałszywie zawyżonego wyniku.

W obecnej sytuacji proszę w trakcie konsultacji z lekarzem zlecającym badania wspomnieć o zaistniałym problemie. W razie wątpliwości, zostanie Pani powtórnie skierowana na badania.
Pozdrawiam.