Czy badanie tomografii komputerowej aorty i naczyń wieńcowych z kontrastem u osoby 65 letniej chorującej na astmę i nadciśnienie jest badaniem bezpiecznym?

Witam, czy badanie tomografii komputerowej aorty i naczyń wieńcowych z kontrastem u osoby 65 letniej chorującej na astmę i nadciśnienie jest badaniem bezpiecznym? Niestety brak wiedzy na temat ewentualnego uczulenia na kontrast. Czy można sprawdzić możliwość uczulenia jeszcze przed badaniem? Pozdrawiam B.W.

Lek. Michał Lenard

Nie sprawdza się obecności uczulenia na kontrast przed badaniem (taka reakcja jest raczej rzadka). Tomografia komputerowa nie jest badaniem obciążającym pacjenta, jeżeli jest potrzebna w diagnostyce, to należy ją wykonać. Pozdrawiam!