Czy badanie TSH wykonuje się na czczo

Witam, Ostatnio lekarz zlecił mi badanie TSH. Zapomniałam jednak zapytać kiedy należy wykonać to badanie. To znaczy, Czy badanie TSH powinno robić się na czczo?? Kiedy daje ono najwiarygodniejszy wynik? Jakie mogą być przyczyny wykonania badania TSH po zjedzeniu posiłku? Czy wówczas wynik będzie niewiarygodny? Zastanawiam się również czym tak naprawdę jest niedoczynność i nadczynność tarczycy? Czy to poważne dolegliwości? Jak wygląda ich leczenie? Wiem, że wykonanie badań TSH jest bardzo istotne przed ciążą. Z góry dziękuję wszystkim za informacje i odpowiedzi na moje pytania. Pozdrawiam






KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Lek. Marta Gryszkiewicz
97 poziom zaufania

Tak badanie poziomu TSH we krwi bezwzględnie musi być wykonane na czczo. W innych warunkach wykonane badanie daje wynik niediagnostyczny, nieprawidłowy.

0
Tomasz Nęcki
64 poziom zaufania

Dzień dobry,

badanie TSH (czyli tyreotropiny – przysadkowego hormonu kontrolującego uwalnianie hormonów przez tarczycę) najlepiej jest wykonywać na czczo, wtedy istnieją największe szanse na uzyskanie miarodajnego wyniku badania.

Oznaczenie poziomu TSH służy jako podstawowe badanie w kierunku zaburzeń czynności tarczycy. Ogólnie w przypadku niedoczynności tarczycy (czyli wtedy, kiedy tarczyca produkuje zbyt małe ilości hormonów) stężenie TSH wzrasta powyżej normy, z kolei w sytuacji, gdy pacjent cierpi na nadczynność tarczycy (czyli gdy jego tarczyca uwalnia zbyt duże ilości hormonów) stężenie TSH we krwi maleje poniżej normy. Wspominała Pani o znaczeniu badaniu TSH w ciąży – rzeczywiście badania te są istotne, a wynika to z tego, że zaburzenia czynności tarczycy u matki (szczególnie niedoczynność tarczycy) mogą w wyjątkowo negatywny sposób wpływać na stan jej dziecka.

Hormony tarczycy zaangażowane są w wiele różnorodnych procesów metabolicznych, ale i wpływają one na koncentrację uwagi, pamięć i jeszcze całą masę innych procesów w organizmie. Z tego właśnie względu oba stany – zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy – zdecydowanie wymagają leczenia. W przypadku niedoczynności tarczycy leczenie opiera się na suplementacji hormonów tarczycy, nieco inne jest z kolei leczenie nadczynności tarczycy – tutaj wybór terapii uzależniony jest od tego, co doprowadziło do nadczynności tarczycy u pacjenta.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty