Podwyższony poziom TSH w badaniu krwi

Proszę o interpretację wyniku: glukoza 5,76 (przy normie do 5,56) oraz TSH 4,52 (norma do 4,2). Staram się o dziecko i nie wiem, czy to może być przyczyną niepowodzenia? Objawów niedoczynności tarczycy chyba raczej nie mam - oprócz senności, co zrzucałam na pracę, bo wykańczająca, i dużego zapotrzebowania na słodycze, ale też myślałam, że tak spalam. Czy gdy endokrynolog stwierdzi początki niedoczynności, to jakie leczenie się wprowadza? Czy od razu reguluje się to hormonami? Ile czasu potrzeba, żeby wyregulować moją tarczycę? Czy mogę starać się o dziecko??? Ile może potrwać zanim zajdę w ciąże przy niedoczynności? Dziękuję i pozdrawiam serdecznie!

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Podwyższony poziom TSH w Pani badaniu może świadczyć o niedoczynności tarczycy. Żeby określić postać niedoczynności oraz ustalić jej przyczynę należy wykonać bardziej szczegółową diagnostykę. Wskazane byłoby oznaczenie: poziomu wolnych hormonów FT3 i FT4 , specyficznych przeciwciał, które występują w chorobie Hashimoto (autoimunologicznym zapaleniu tarczycy), stanowiącej najczęstszą przyczynę niedoczynności tarczycy oraz wykonanie USG gruczołu tarczowego. Dopiero lekarz dysponujący wynikami powyższych badań może postawić ostateczną diagnozę i podjąć decyzję o rozpoczęciu leczenia.

Leczenie jest zazwyczaj długotrwałe (niekiedy do końca życia) polega na substytucyjnym podawaniu hormonów tarczycy. Nieleczona niedoczynność tarczycy może spowodować kłopoty z zajściem w ciążę, nieprawidłowy jej przebieg (np. częstsze poronienia) oraz wpłynąć na gorszy rozwój umysłowy dziecka. Dlatego zalecane jest zajście w ciąże po wyrównaniu poziomu hormonów tarczycy. Ze względu na zbyt wysoki poziom cukru w krwi wskazane byłoby jego powtórne oznaczenie na czczo, a także wykonanie doustnego testu tolerancji glukozy i skonsultowanie wyniku z lekarzem prowadzącym.