Podwyższone TSH a wypadające włosy

Witam, z powodu wypadających włosów zrobiłam komplet badań - wszystko jest w normie. Jedynie TSH wyszło podwyższone bo 4,5 przy normie 0,270-4,2. Kolejne badania wykazały, że FT3, FT4 i antyTPO są idealne. Ogólnie czuję się bardzo dobrze, nie mam oznak typowych dla niedoczynności tarczycy. Jestem pełna energii, uprawiam sport, jednak niepokoją mnie moje włosy. Czy dalej badać tarczyce? Czy podwyższony poziom TSH mógł być wynikiem stresu, którego ostatnio miałam sporo?

Witam!
W Pani przypadku prawdopodobnym rozpoznaniem jest subkliniczna niedoczynność tarczycy - oznacza to, że nie ma Pani objawów choroby ale gospodarka hormonalna tarczycy została już zachwiana. U młodej osoby TSH powinno być bardziej zbliżone do dolnej granicy normy (ok 1-2), jest to najbardziej istotne w przypadku planowania ciąży.
Przekroczenie norm nie jest duże, a Pani nie ma objawów, więc można by poprzestać na oznaczeniu TSH za kilka miesięcy (zwłaszcza jesli ustanie sytuacja stresowa, o której Pani wspomina)
Ze względu na to, że najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto, można również rozważyć wykonanie USG tarczycy oraz oznaczyć przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej (anty-TPO) - w przypadku tych ostatnich za choroba przemawia znaczne podwyższenie poziomu przeciwciał (rzędu kilku tysięcy). Koszt oznaczenia anty-TPO to ok. 35 zł.
O ile przy takim poziomie TSH bez objawów nie ma potrzeby przyjmowania leków, to wskazana jest regularna kontrola TSH i w razie planowania ciąży wcześniejsza wizyta u endokrynologa.