Podwyższone TSH

Witam, robiąc ostatnie badania krwi, wyszło mi, że mam podwyższone TSH, które wyniosło 5,95. Lekarz zlecił mi dodatkowe badania i tak FT3 wyniosło 3,95, a FT4 1,32. Dodatkowo zrobiłem ATG 10,11 orac P/c przeciw peroksydazie tarczycowej 24,1. Wszystkie badnia, oprócz TSH, mieszczą się w granicach normy, więc skąd podwyższone TSH??? Czy są jakieś powody do niepokoju???
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Podwyższona wartość TSH w sytuacji, gdy wartości oznaczeń hormonów tarczycy mieszczą się w normie, wskazuje na tzw. subkliniczną niedoczynność tarczycy. Jest to stan, w którym nie występują typowe objawy jawnej niedoczynności tarczycy (przyrost masy ciała, stałe uczucie chłodu, sucha, zimna, blada skóra, zwolniona czynność serca, niskie ciśnienie tętnicze, obrzęki i szereg innych)  - może występować natomiast obniżenie nastroju, depresja. Często podwyższone jest stężenie cholesterolu we krwi.

Subkliniczna niedoczynność tarczycy z czasem może przejść w niedoczynność jawną. Dlatego konieczna jest stała kontrola endokrynologiczna. Lekarz podejmie decyzję, czy w Pana przypadku konieczne jest leczenie, czy wystarczy jedynie obserwacja.

To, co jest optymistyczne w Pana sytuacji, to fakt, że za osoby szczególnie narażone na przejście postaci utajonej niedoczynności tarczycy w postać jawną uważa się te, u których we krwi stwierdzono podwyższone stężenie przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej (Pana wynik, według Pana opisu - w granicach normy).

Pozdrawiam i życzę powodzenia.