Proszę o interpretację wyników TSH

Proszę o interpretację wyników TSH. U mnie wynosi 4,40(+) . Poziom min. to 0,300 ulU/ml, a maks 4,000. To jest nadczynność czy niedoczynność? Czy ten wynik może być przyczyną tego, że mam problem z zajściem w ciążę?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Dla właściwej interpretacji wyniku konieczne jest oznaczenie stężeń wolnych hormonów tarczycy - fT4 i fT3.

Konieczność ta wynika z faktu, iż podwyższone stężenie TSH obserwujemy w pierwotnej niedoczynności tarczycy, jak również we wtórnej nadczynności tego gruczołu. Jakkolwiek znacznie częściej spotykana jest ta pierwsza, nigdy nie należy wykluczać drugiej możliwości bez obiektywnych na to danych. Rozstrzygające są stężenia ww. hormonów tarczycy.

Odnosząc się do drugiej części pytania - zaburzenia czynności tarczycy - zarówno nadczynność jak i niedoczynność - mogą utrudniać zajście w ciążę.

Pozdrawiam