Czy biały nalot na migdałach i brzydki zapach z ust oznacza anginę?

Witam. Przed swietami wielkanocnymi zrobil mi sie bialy nalot na migdalach,pojawil sie brzydki zapach z ust. bez goraczki, czulam sie dobrze. plukalam gardlo 3xdziennie glimaxem i wszystkie dolegliwosci minely. 2 tyg pozniej nalot pojawil sie znowu, nie mam trudnosci w przelykaniu, nie mam goraczki. Laryngolog dal antybiotyk lincocin. zrobilam tez wymaz z gardla i zastanawiam sie czy to moze byc cos innego niz angina nie wiem czy powinnam brac tak silny antybiotyk czy poczekac na wynik posiewu

Do oceny prawdopodobnieństwa anginy stosuje się skalę Centora. W tej skali otrzymałaby Pani 1 punkt, co oznacza brak wskazań do podania antybiotyku. Białe naloty na migdałkach mogą nie wiązać się z infekcją, a być wynikiem odkładania się złuszczonych komórek nabłonka i resztek pokarmowych w kryptach migdałów (co z kolei może być przyczyną przykrego zapachu z ust). Takie naloty można dość łatwo usunąć z migdałków szpatułką. Wymaz z gardła nie jest miarodajnym badaniem. W przypadku podejrzenia anginy paciorkowcowej zasadnym jest wykonanie posiewu ze zmian ropnych na migdałach - nie z gardła. Stwierdzenie innych bakterii niż Streptococcus pyogenes zazwyczaj związane jest z kolonizacją i nie wymaga leczenia. W przypadku braku objawów ogólnych i niewyhodowania S.pyogenes stosowanie antybiotyku jest niewskazane.