Czy biegunka i leki osłabiły antykoncepcję?

Dzień dobry, Ostatnio po zażyciu tabletki antykoncepcyjnej sylvine 20 po około 2 godzinach wymiotowałam przez całą noc więc nie przyjmowałam kolejnej tabletki. Przez kilka dni również brałam leki "taniadal" przeciw biegunce i wymiota. Czy w jakiś sposób osłabiło to działanie antykoncepcji? Jak długo po tym należy stosować dodatkowe zabezpieczenia? Czy do czasu rozpoczęcia następnego opakowania?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry, pomiędzy lekami Taninal a Sylvie 20 nie dochodzi do szkodliwych interakcji, które mogłyby powodować osłabienie antykoncepcji.

Na mniejszą skuteczność hormonów mogą wpłynąć wymioty, które spowodowały pominięcie jednej tabletki, ale to zależy, w którym tygodniu wystąpiły - jeśli w drugim to nie ma powodów do obaw i nie trzeba podejmować dodatkowych działań, ponieważ tabletki będą działały prawidłowo. Pominięcie w trzecim tygodniu sugeruje rozpoczęcie następnego opakowania tuż po obecnych tabletkach z substancją czynną - nie należy wykonywać przerwy na krwawienie, gdyby w poprzednich dniach doszło już do nieprawidłowego zażycia hormonów, należy używać prezerwatyw przez tydzień.

W przypadku, gdy incydent zdarzył się pierwszego tygodnia, włączamy przez 7 kolejnych dni zabezpieczenie w postaci prezerwatywy, po tym czasie powróci pełna skuteczność.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/skuteczna-antykoncepcja-bez-skutkow-ubocznych

https://portal.abczdrowie.pl/7-przyczyn-kiedy-antykoncepcja-moze-byc-nieskuteczna

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zapomniec-o-antykoncepcji

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.