Czy biopsja stercza jest konieczna?

Mam 60 lat .Od kilkunastu lat leczę się na przerost stercza. Miałem już robione dwie biopsje, które dały wynik negatywny. Przyjmowałem różne leki w tym czasie na zmniejszenie prostaty, niezaleganie moczu i zapalenie prostaty. Niestety od czterech lat mój wynik PSA "całkowite" stale się powiększa. W pewnym momencie przekroczyłem 9,27. Po zastosowaniu leku antyandrogennego zaczęło się troszkę obniżać. Obecnie moje wyniki to: PSA total 7,121, PSA wolny 1,189 .Stosunek frakcji PSA-F/PSA-T 0,17. Wiem, że ten wynik jest niepokojący, ale co będzie, gdy kolejna biopsja da wynik negatywny (oby)? Na co w takim razie jeszcze trzeba zwrócić uwagę, jaki kierunek leczenia obrać, aby zdiagnozować właściwą przyczynę? Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

MĘŻCZYZNA, 60 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Biopsję należy wyknać, aby mieć pewność, że zmiana, która Panu dokucza nie jest złośliwa. Dobrze byłoby wykonać biopsję pod kontrolą usg przezodbytniczego, aby na pewno trafić we właściwe miejsce.  Natomiast jeśli wynik będzie negatywny, na razie może Pan pozostać przy leczeniu antyandrogenami (takim jak dotychczas) oraz alphablokerami. PSA może rosnąć również przy zwyczajnym łagodnym przeroście gruczołu krokowego, który nie jest groźny dla Pana życia. 

Jednakże warto rozważyć zabieg usunięcia całego lub części stercza np. poprzez elektrokoagulację (jeśli ma Pan inne zaburzenia poza rosnącym PSA, np. problemy w oddawaniu moczu czy zastój).

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty