Czy brak libido jest skutkiem ubocznym i jak go niwelować?

Witam! Bardzo proszę o pomoc, stosuję antykoncepcję hormonalną od 2 lat. Z początku było wszystko ok nie miałam żadnych problemów ze współżyciem, od pewnego czasu jest to w ogóle nie możliwe, stosunek sprawia mi wielki ból, w ogóle nie mam ochoty na seks. Jestem pewna, że to przez tabletki, mam 20 lat. Nie wiem co mam zrobić, słyszałam że wszystkie tabletki obniżają libido. Znalazłam w internecie tabletki ziołowe podnoszące libido u kobiet lecz nie wiem czy są one bezpieczne i czy mogę je stosować razem z tabletkami antykoncepcyjnymi, czy te tabletki są bezpieczne? Myślałam już o zmianie metody antykoncepcji, ale żadna nie jest tak skuteczna. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Obniżone libido często towarzyszy antykoncepcji hormonalnej. Stan ten jest swoistym zaklętym kręgiem - spodziewając się bólu zapomina Pani o przyjemności fizycznego obcowania, nie osiąga właściwego podniecenia i stosunek rzeczywiście okazuje się bolesny. Można z tym walczyć na wielu płaszczyznach, tak by w sumie zdecydowanie polepszyć jakość życia seksualnego.

Może Pani rozważyć zmianę tabletek na zawierające inny rodzaj gestagenu, często reakcja na dany rodzaj tego hormonu jest różna u poszczególnych kobiet i jego zmiana może przynieść poprawę. W trakcie współżycia należy wydłużyć grę wstępną, a na samą penetrację zdecydować się dopiero w momencie bardzo wysokiego podniecenia. Należy też stosować dodatkowy lubrykant, tak by uniknąć ewentualnego bólu. Proszę również porozmawiać o tym szczerze ze swoim partnerem, poprosić go o większą porcję czułości i wyrozumiałość.

Pozdrawiam serdecznie!