Tabletki antykoncepcyjne a libido. Jak zniwelować ten skutek uboczny?

Witam serdecznie, od ponad 3 lat biorę tabletki hormonalne, z czego zmieniałam je już 3 razy i nic to nie dało. Moje libido wynosi dosłownie zero. Nie mam w ogóle ochoty na seks (mógłby dla mnie nie istnieć), przez co cierpi mój partner,a ja mam wyrzuty sumienia. Nie chciałabym rezygnować z tego typu antykoncepcji i nie bardzo wiem jak sobie poradzić z tym problemem. Lekarze do których chodzę, mówią mi, że tak to po prostu jest. Zaczęłam brać tabletki, ponieważ było to jedyne lekarstwo na trądzik, teraz boję się, że jak je odstawię to problem powróci. Nie planuję jeszcze dzieci, więc chciałabym brać je dalej. Bardzo proszę o poradę, jak choć odrobinę zwiększyć libido? Biorę nawet tabletki pomocnicze (nowość na rynku), które podobno neutralizują skutki uboczne, jednak mnie to nic nie daje. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Mechanizm działania tabletek antykoncepcyjnych polega na blokowaniu owulacji. W normalnym fizjologicznym cyklu, tzw. okres płodny, czyli kilka dni w okresie okołoowulacyjnym, wyzwala w kobiecie największe libido i ochotę współżycia. Kobiety korzystające z antykoncepcji hormonalnej są pozbawione tego naturalnego, hormonalnego "afrodyzjaku".

Z drugiej strony podejrzewa się, że stały, podwyższony poziom dostarczanych hormonów sam w sobie może obniżać libido, przy czym kobiety różnie reagują i niektóre nie odczuwają obniżonego libido, a dla innych, tak jak dla Pani, seks mógłby nie istnieć.

Myślę, że jedyną metodą, oprócz rezygnacji z tabletek, będzie szczera rozmowa z partnerem na ten temat i podjęcie próby zmiany Państwa zachowań seksualnych. Z jednej strony partner powinien więcej czasu poświęcać na grę wstępną i budowanie odpowiedniego nastroju, a z drugiej Pani powinna spróbować zrozumieć i akceptować jego potrzeby. Niektórym parom, zmagającym się z obniżonym libido u kobiety, pomaga urozmaicenie życia erotycznego. Musi się Pani jednak liczyć z tym, że pomimo starań, istotna poprawa życia seksualnego do momentu odstawienia tabletek może być niemożliwa.

Pozdrawiam serdecznie!