Spadek libido po stosowaniu antykoncepcji hormonalnej

Witam, przez około rok brałam tabletki anty, zanim zaczęłam miałam ochotę na seks i czerpałam z tego przyjemność. W trakcie stosowania tabletek moje libido zaczęło spadać, jakieś 3 miesiące temu przestałam je brać - z powodu bólów głowy i niskiego libido. Miałam już dwie miesiączki, ale moje libido nie wróciło do normy. Nie mam w ogóle ochoty na seks i nie sprawia mi on takiej przyjemności jak wcześniej. Co może być tego przyczyną?? Proszę o odpowiedz! Pozdrawiam

Dzień dobry!

Szacuje się, że antykoncepcja hormonalna przyczynia się do spadku libido u ok. 30% przyjmujących ją kobiet. W takiej sytuacji należy zmienić przyjmowane pigułki na inne lub zrezygnować z tego rodzaju antykoncepcji na rzecz innej. Czas dwóch miesięcy po zmianie/ rezygnacji z antykoncepcji hormonalnej jest stosunkowo krótki i często zbyt krótki, aby cofnęły się skutki ubocze, jak np. spadek libido. Proszę uzbroić się w cierpliwość, może to zająć jeszcze kilka miesięcy. Jednocześnie warto się jednak zastanowić, czy w międzyczasie nie pojawiły się inne przyczyny, które mogą obniżać Pani satysfakcję z życia seksualnego, np. lęk przed ciążą, pogorszenie relacji z partnerem, inne stresy.

Pozdrawiam!