Czy niechęć do seksu minie po zaprzestaniu brania tabletek antykoncepcyjnych?

Witam! Piszę do Państwa, ponieważ od dłuższego czasu nie czuję potrzeby uprawiania seksu. Wszystko zaczęło się w ubiegłym roku, gdy zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne, w ogóle nie miałam ochoty na seks, a dodatkowo, miałam problemy z zapaleniem pochwy, które po wyleczeniu ciągle mi wracało. Po 4 miesiącach zdecydowałam, że te tabletki zdecydowanie mi nie pasują, i je odstawiłam (myśląc również, że wróci mi ta ochota). Niestety zapalenie ustąpiło i wszystko jest w porządku, ale nadal nie czuję potrzeby uprawiania seksu. Mój partner stara się mi tą ochotę zrobić, pieszcząc mnie, a to w ogóle kompletnie na mnie nie działa. Próbowałam nawet oglądać filmy "dla dorosłych", ale to też na mnie kompletnie nie działa, choć jeszcze przed braniem tabletek działało i kochaliśmy się prawie na co dzień. Moje pytanie brzmi: czy tabletki miały taki skutek uboczny i po kilku miesiącach powinno to wrócić do normy? Bo nie biorę ich już od ponad 2 miesięcy. Zaczynam się po woli martwić. Pozdrawiam, Agnieszka
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!
Na poziom libido ma wpływ wiele czynników, najważniejszym jest stężenie hormonów płciowych, w przypadku kobiet wydaje się, że największe znaczenie mają estrogeny. Jednakże takie czynniki jak stres, tempo życia, problemy rodzinne mogą znacząco obniżać popęd płciowy u kobiet.
Stosowanie antykoncepcji hormonalnej, poprzez supresję osi przysadka-jajniki zmienia gospodarkę hormonalną. Zazwyczaj po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej gospodarka hormonalna ulega wyrównaniu w ciągu maksimum 6 miesięcy.
W opisanej sytuacji warto wykonać badanie ginekologiczne oraz niezbędne badania laboratoryjne w celu określenia stężenia żeńskich hormonów płciowych. Przy braku nieprawidłowości można rozważyć stosowanie naturalnych preparatów powodujących wzrost libido.
Proponuję skonsultować problem z ginekologiem.
Redakcja abcZdrowie.pl