Czy wszystkie tabletki antykoncepcyjne powodują brak ochoty na seks i minimalne podniecenie?

Tak właśnie było w moim przypadku - brałam tabletki przez ponad dwa lata, to był mój pierwszy partner, więc nie podejrzewałam jakiś nieprawidłowości. Stwierdzałam po prostu, że seks jest przereklamowany i że to kłamstwo, że daje dużo przyjemności (nie miałam porównania). W późniejszym czasie kochałam się z innym chłopakiem już bez tabletek i wtedy dopiero do mnie doszło, co się działo. Zrozumiałam, że za moją niechęć odpowiadały tabletki. Z drugim chłopakiem było zupełnie inaczej... Chciałabym w przyszłości uprawiać bezpieczny seks i nie musieć polegać tylko i wyłącznie na prezerwatywie. Czy istnieją tabletki lub inne dobre środki antykoncepcyjne, które nie będą miały takich skutków ubocznych?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

wszystkie leki i metody antykoncepcyjne bazujące na żeńskich hormonach (antykoncepcja hormonalna), mogą dawać mniej lub bardziej nasilone objawy w formie obniżonego libido i nastroju depresyjnego. Jak Pani słusznie zauważyła, tabletki najprawdopodobniej odpowiadały za Pani odczucia. Jednak z lekami tak już jest, że różni ludzie odpowiadają inaczej na różne leki. Tak więc jest szansa, że inne tabletki mogłyby nie dawać u Pani takich objawów - po prostu trzeba próbować. Aby lepiej zapoznać się z metodami antykoncepcyjnymi polacam Pani nasz portal poświęcony właśnie antykoncepcji.

Innym powodem, dla którego jest Pani teraz lepiej, może być Pani obecny partner. Może być on bardziej atrakcyjny, doświadczony i lepiej "dopasowany" od poprzedniego partnera, i stąd większa satysfakcja...