Czy chodzenie boso po domu może mu zaszkodzić?

Witam. Mam 3 letniego synka który jest przeziębiony. Chciałam zapytać czy chodzenie boso po domu może mu zaszkodzić, gdyż strasznie nie lubi nosić skarpetek. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Stopa dziecka, już od narodzin ulega intensywnemu kształtowaniu i rozwojowi. Dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki zazwyczaj po ukończeniu pierwszego roku życia. Bardzo ważne jest, aby na tym etapie nic nie zakłócało rozwoju stopy. Należy w tym okresie dobrać takie obuwie, aby nie krępowało ruchów stopy.

Bardzo często jest zalecane, aby dziecko chodziło boso po domu. Czynność ta warunkuje prawidłowy ruch stopy i powoduje zwiększenie stabilności poprzez amortyzację obciążenia i wstrząsów.

Dzięki tej czynności następuje wzmocnienie mięśni i więzadeł, a także ochrona przed pojawieniem się w przyszłości płaskostopia. W taki sposób dziecko lepiej wyczuwa pozycję oraz utrzymuje równowagę podczas chodzenia.

Bardzo ważną zaletą chodzenia boso jest wzmocnienie odporności organizmu. Pod wpływem zmian temperatury, naczynia krwionośne lepiej dopasowują się do zmian pogody i obecności chłodu.

W przypadku wystąpienia infekcji u dziecka, nie ma konieczności rezygnacji z chodzenia bez kapci. Jednakże, zamiast podłogi, zalecałoby się robić to na dywanie lub wykładzinie. Oczywiście w przypadku ciężkiej infekcji, czy gorączkowaniu, niewskazana by była rezygnacja z kapci, czy skarpetek.

W razie wątpliwości proponujemy konsultację z lekarzem pediatrą, aby ocenił, czy dziecko może chodzić boso w czasie trwania infekcji.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://parenting.pl/przeziebienie-u-dzieci-co-nalezy-o-nim-wiedziec

https://parenting.pl/dlaczego-dzieci-powinny-chodzic-boso

https://parenting.pl/rodzicu-pozwol-dziecku-biegac-boso

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.