Czy choroba refluksowa powoduje astmę?

Witam, córka ma 2.5 roku. Dwa lata temu stwierdzono u niej chorobę refluksową. Od 2 miesięcy ma napady kaszlu zawsze wieczorem, kilka razy w nocy i rano. Gdy kaszle zawsze ma odruch wymiotny. Gdy kaszel jest już ,,szczekający,, idąc z nią do lekarza za każdym razem słyszę zapalenie oskrzeli. Wtedy udaje się do innego lekarza żeby potwierdził, czy dziecko jest zdrowe, czy nie. Za 1 razem potwierdził, a ostatnie dwa zapalenia oskrzeli powiedział mi, że dziecko jest zdrowe osłuchowo. W ciągu 2 miesięcy miała już 3 razy zapalenie oskrzeli. Proszę o pomoc, nie wiem gdzie mam się zgłosić z dzieckiem.

ponad rok temu

Witam,

Choroba refluksowa może mieć związek z częstymi zapaleniami w obrębie dolnych dróg oddechowych-tchawicy, oskrzeli i płuc jak również wyżej położonych gardła i krtani. Refluks żóładkowo-przełykowy to zarzucanie treści z żołądka do przełyku. Zwłaszcza w pozycji poziomej(leżącej) istnieje duże ryzyko zachłyśnięcia się przez córkę cofającą się treścią i jej dostanie się do dolnych dróg oddechowych. Treść żołądkowa jest kwaśna, a więc drażniąca, łatwo więc o podrażnienie błony śluzowej dróg oddechowych, co skutkuje stanem zapalnym. Istnienie stanu zapalnego sprzyja nadkażeniom bakteryjnym.
Jest to prawdopodobna przyczyna problemów dziecka, w świetle informacji o chorobie refluksowej.

Choroba refluksowa nie wywołuje astmy, która polega na nadmiernej reakcji skurczowej oskrzeli. Jak wyjaśniłam wyżej może wywoływać stan zapalny dróg oddechowych, gdy dostanie się w ich obręb.

Nie kwestionuję również istnienia astmy-także sprzyjającej częstym zapaleniom dolnych dróg oddechowych-gdyż jedna choroba nie wyklucza drugiej, tzn. refluks żoładkowo-przełykowy i astma mogą współistnieć niezależnie od siebie.

Wskazana jest diagnostyka w kierunku przyczyny nawracających zapaleń oskrzeli. Może się okazać jeszcze inna niż wspomniane wyżej.
Pozdrawiam