Czy cytologia w ciąży może spowodować krwawienie?

Witam,
mam pytanie! jestem w 12 tygodniu ciąży, tydzień temu miałam pobieraną cytologię. Lekarz powiedział, że mogę lekko plamić, gdy zeszłam z fotela po pobranej cytologi zaczęłam mocno krwawić. Lekarz uspokajał mnie, że to przez cytologię, ponieważ szyjka jest krucha. Dodam, że mam małą nadżerkę. ,,Krwawienie” ustało do wieczora, po czym znowu polała się duża ilość krwi.
Wylądowałam w szpitalu, od tego dnia już nie krwawiłam. W szpitalu powiedziano mi, że najprawdopodobniej to tylko z szyjki, gdyż miałam pobieraną cytologię niedelikatnym narzędziem. Może coś się odkleja, ale USG jest z opisem trofoblast, bez cech odklejania.
Od tamtej pory nie krwawiłam. W szpitalu spędziłam 4 dni. USG też wyszło dobre. Czy faktycznie powodem była cytologia, czy mogło to zaszkodzić dziecku? Czy mam się o co martwic?
Bardzo się boję. Proszę o odpowiedź
Pozdrawiam;)

Redakcja abcZdrowie

Bardzo dziękujemy za zadanie pytania.

Krwawienia po badaniu cytologicznym występują dość często. Sytuacją szczególną jest ciąża, gdy występuje większa wrażliwość. Bardzo mądrze Pani zrobiła nie lekceważąc objawów i zgłosiła się do szpitala.
Z Pani opisu wynika, iż została przeprowadzona szczegółowa diagnostyka. Raczej nie ma powodu do niepokoju, jeśli lekarze w szpitalu stwierdzili, na podstawie badań i szczegółowego wywiadu, że wszystko jest w porządku.
Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.

Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl