Czy dawka leku na paciorkowiec jest zbyt duża?

Witam. Syn 9 lat z wagą 60kg dostał na paciorkowca Amoksiklav Quicktab 1000mg 2x na dobę. Czy dawka nie jest za duża na jego wiek ? Syn wziął dopiero 1 dawkę a za 8 godzin mówił że już prawie go gardło nie boli czy dawka w takim razie nie jest za duża ?
KOBIETA, 40 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

dziękujemy za nadesłane pytanie oraz zaufanie do naszej redakcji. Antybiotyki zwykle zaczynają działać wkrótce po przyjęciu, jednak aby zaobserwować pierwsze efekty, musi minąć 2-3 doby. Wynika to z czasu reakcji naszego organizmu. Zatem brak bólu gardła po kilku godzinach od przyjęcia pierwszej dawki leku Amoksiklav u Pani syna nie powinien być traktowany jako skutek działania antybiotyku. Należy wciąż podawać choremu zapisany lek wg wskazań lekarza, szczególnie przy wadze dziecka.

Leki, w tym antybiotyki, są zwykle dawkowane w przeliczeniu na 1 kg masy ciała, zatem pomimo młodego wieku Pani dziecka, zalecona dawka najpewniej jest odpowiednia. W przypadku dalszych wątpliwości polecamy skonsultować się z lekarzem. Warto również zasięgnąć dodatkowych informacji z naszych artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/amoksiklav-charakterystyka-wskazania-przeciwwskazania-dawkowanie-dzialania-niepozadane

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ile-powinna-wynosic-dawka-amoksiklavu

https://portal.abczdrowie.pl/po-jakim-czasie-dziala-antybiotyk

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.