Czy doustne środki antykoncepcyjne mogą wywoływać posterydowe zapalenie skóry?

Mam 20 lat i jestem kobietą. Od sześciu miesięcy leczę posterydowe zapalenie skóry. Obecnie po kuracji dermatologicznej moja skóra ma się całkiem dobrze, ale niestety nie jest całkowicie wyleczona. Cały czas widzę, że mam pod skórą kilka drobnych krostek. Poza tym w miejscach gdzie skóra była chora widać zaczerwienienie, które zmaga się pod wpływem ciepła lub np. wypicia lampki wina. Jestem naprawdę roztrzęsiona bo nie wiem czy objawy całkowicie miną i zastanawiam się nad tym czy powodem tych wszystkich objawów nie są przypadkiem doustne środki antykoncepcyjne, które przyjmuję już ponad rok. Mam w związku z tym kilka pytań. Mianowicie: czy stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych może pogarszać stan skóry i czy właśnie takie środki są przyczyną posterydowego zapalenia skóry? Ponadto chciałabym wiedzieć czy odstawienie doustnych środków antykoncepcyjnych spowoduje nasilenie objawów czy wręcz przeciwnie nareszcie będę mogła cieszyć się ładną skórą jaką miałam przedtem. Bardzo dziękuję za pomoc.

Witam serdecznie.

Niestety jednym z działań niepożądanych po stosowanych tabletkach antykoncepcyjnych są zmiany skórne.
Najczęściej objawem jest powstanie zmian trądzikowych oraz wysypki o różnym charakterze.
Rzadziej pojawiają się zmiany podobne jak u niektórych kobiet ciężarnych pod postacią ostudy (choć jest to zmiana występująca także u kobiet nieciężarnych). Są to ostroodgraniczone zmiany lokalizujące się najczęściej na policzkach o zabarwieniu ciemnobrązowym. Rzadziej przebarwienia zlokalizowane są na czole, karku, szyi.
Najrzadszym powikłaniem jest powstanie rumienia (wielopostaciowego lub guzowatego).

Po odstawianiu leków antykoncepcyjnych nie zawsze wszystkie zmiany ustępują. Szczególnie trudno ustępują przebarwienia.

Proszę się skonsultować ze swoim prowadzącym ginekologiem oraz dermatologiem.

Pozdrawiam.