Czy duże jest ryzyko ciąży u 21-latki?

Witam, Ostatnio rozpoczełam swoje życie seksualne, Z chłopakiem używamy prezerwatyw. Czy duża jest szansa na zajście w ciąze jeżeli nie uprawiamy stosunku w dni plodne oraz prezerwatywa nie pekla ani nie zsunela sie?
KOBIETA, 21 LAT 1 tygodni temu

Dzień dobry,

Tego typu metoda antykoncepcji nie daje 100 % skuteczności. Prezerwatywy używane według zaleceń producenta mają skuteczność w zapobieganiu ciąży na poziomie 98%.

Niewiele osób czyta ulotki dołączone do opakowania. Producent opisuje w jakiej temp powinny być przechowywane prezerwatywy (nie może być to portfel,kieszeń,szafka wystawiona na promienie słoneczne). Producent również opisuje w jaki sposób otworzyć opakowanie,żeby nie doszło do uszkodzenia prezerwatywy (zakazane jest otwieranie zębami itp). Jeśli uzywa Pani z wybrankiem lubrykantów to ważne jest użycie lubrykantów zalecanych/dedykowanych przez producenta(prezerwatyw lateksowych nie można łączyć z żadnymi olejami,które mogą się znajdować np. w lubrykancie). Istotne jest również miejsce,w którym kupuje pani prezerwatywy. Ważne jest również założenie prezerwatywy zgodnie z instrukcją. Jeśli użytkownik tej metody nie zostosuje się do zaleceń producenta skuteczność może spaść do poziomu 85%.

Jeśli będzie miała Pani więcej pytań,to zapraszam na mojego Instagrama:

https://www.instagram.com/abczdrowie_polozna?igsh=eHIxOHNjOGc3aGd3

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzinska