Czy dwa dni po zażyciu Diazepamu można prowadzić pojazdy?

Witam. Zazylem 3 tabletki relanium 5mg jednorazowo 2 dni temu. Jak wiadomo diazepam jest substancja przeciwskazana w prowadzeniu pojazdów. czy istnieją jakieś przeciwskazania do prowadzenia pojazdów np.utrzymywanie się leku we krwii

Witam,

diazepam jest substancją, która dość długo utrzymuje się we krwi- szczególnie ze względu na to, że ma szereg aktywnych metabolitów, których czas połowicznej eliminacji z krwioobiegu trwa nawet kilka dni.
Przyjmuje się, że czas działania diazepamu to ok 2 do 5 dni- na co wpływ ma min. metabolizm wątrobowy (niektórzy metabolizują lek szybciej, inni wolniej) oraz zawartość tkanki tłuszczowej w organiźmie (diazepam kumuluje się w tłuszczach).

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl

Wszystko zależy od poziomu leku we krwi i indywidualnych reakcji. Jeżeli to był przypadek jednorazowy i jest Pan zdrowy to organizm powinien sobie szybko poradzić i usunąć lek. Jeżeli Pan przyjmuje relanium (lub inne pochodne benzodiazepiny) częściej to trzeba być ostrożnym, bo poziom we krwi może być cały czas wysoki. Pojawiają się wtedy takie objawy jak np. senność, problemy ze skupieniem uwagi, słabszy refleks czy zaburzenia koordynacji ruchowej. W tym stanie prowadzenie samochodu grozi tragedią.