Czy działanie leku Ovulastan jest zachowane?

Witam, w środę o 10 rano przyjęłam dawkę węgla aktywnego, o 21 tak jak zawsze o tej porze pierwszą tabletkę z blistara Ovulastan forte, na drugi dzień, tak samo, 10 węgiel i 21 tabletka, tego dnia był stosunek, w piątek również, 10 węgiel, 21 tabletka. W kolejnych dniach już węgla nie brałam, tabletki stosowałam o zwyczajnej porze, czyli o 21. Czy działanie tabletek jest zachowane? Czy mam się obawiać o tej stosunek bez dodatkowego zabezpieczenia?
KOBIETA, 30 LAT około miesiąca temu

Dzień dobry,

Z jakiego powodu przyjmuje Pani węgiel ?

Jeśli przyjmuje Pani węgiel,bo występują biegunki, to przez biegunki może być obniżone działanie tabletek.

Jeśli biegunki występują do czterech godzin od przyjęcia leku działanie leku jest osłabione.

Przyjmuje Pani węgiel w odpowiednim odstępie czasu.

Warto pamiętać,że węgiel aktywny może ograniczyć wchłanianie hormonów z tabletki, poprzez "pochłanianie" ich z przewodu pokarmowego. Preparaty z węglem można przyjmować zachowując co najmniej 3-godzinny odstęp od tabletek antykoncepcyjnych ale najlepiej czterogodzinny.

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska