Czy dziecko mogło zarazić się różą?

witam, znajoma chorowała na Różę, wyszła jej na nodze, dostała maść i się leczyła. Miała kontakt z moim dzieckiem przytulała, całowała (nie powiedziała w tym czasie że była chora na róże, nie wiedzieliśmy). Syn lat niecałe 3 dostał po 3 dniach wysokiej gorączki i wysypki na twarzy, rękach i nogach. Gorączkował tydzień po prawie 39.5 stopnia. Lekarze twierdzili że to szkarlatyna. Znajoma twierdzi że nie mogła go zarazić bo róża nie zaraz. Proszę o poradę czy da się zarazić od róży ?
KOBIETA, 32 LAT 2 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zdaniem naszych ekspertów róża jest chorobą zakaźną, a więc i zaraźliwą. Aby doszło do zarażenia konieczny jest bezpośredni kontakt z osobą chorą. U zdrowej osoby musi zaś być obniżona odporność.

Objawy, które Pani opisuje, a więc gorączka oraz wysypka na twarzy i kończynach mogły świadczyć, że dziecko zaraziło się różą. Konieczny jest zatem ponowny kontakt z lekarzem w celu omówienia dalszego postępowania. Proszę koniecznie wspomnieć o bliskim kontakcie dziecka z osobą chorą na różę.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania znajdzie Pani tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-choroba-roza-jest-zarazliwa,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-roza-moze-byc-zarazliwa,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-choroba-roza-jest-zarazliwa-od-chorego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.