Czy dziecko może przyjmować lek Clatra?

Czy dziecko lat 12 ale drobnej budowy ciała 30 kg może przyjmować clatrę 20mg? (W ulotce nie ma nic o wadze dla tej dawki).

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

skoro w ulotce leku Clatra nie ma żadnych informacji co do wagi pacjenta, to najprawdopodobniej nie ma to znaczenia.

Producent leku Clatra w ulotce dołączonej do opakowania informuje jedynie o tym, aby nie podawać tego leku w dawce 20 mg dla dzieci poniżej 12. roku życia. Wydaje się więc, że skoro Pani dziecko ma ukończone 12 lat, to lek powinien być dla niego bezpieczny. Dla pewności może dopytać Pani farmaceutę bądź lekarza pierwszego kontaktu.

Może również Pani rozważyć podanie dziecku mniejszej dawki (10 mg), która przeznaczona jest dla dzieci w wieku 6-11 lat, których masa ciała wynosi co najmniej 20 kg.

Szczegółowe informacje na temat leku Clatra znajdują się w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/clatra-opis-stosowanie-przeciwskazania-i-srodki-ostroznosci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.