Czy Equoral jest groźny dla ciąży?

Witam. Od prawie dwóch lat mój partner przyjmuje cyklosporynę (Equoral) w celu leczenia łuszczycy. Czy lek ten byłby szkodliwy dla naszego przyszłego dziecka?Po jakim czasie od jego odstawienia możemy starać się o dziecko, aby wyeliminować jakieś niepożądane skutki tego leku?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

cyklosporyna z reguły nie ma wpływu na płodność podczas jej normalnego użytku i nie trzeba jej odstawiać u mężczyzn podczas starań o dziecko, pomimo to jej stosowanie należy skonsultować z lekarzem, który udzieli dokładnych wskazówek, co do ilości dozwolonych dawek oraz ewentualnego zaprzestania przyjmowania leku. Warto również o tym wspomnieć na wizycie u ginekologa i poinformować go o przyjmowanych przez męża środkach. Z pewnością dzięki takim konsultacjom łatwiej będzie się Państwu przygotować do starań o dziecko, a w późniejszym etapie wdrożyć odpowiednią suplementację w porozumieniu z lekarzem w celu prawidłowego rozwoju ciąży i dziecka.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/cyklosporyna

https://portal.abczdrowie.pl/co-na-luszczyce-czy-i-jakie-leki-na-luszczyce-moga-pomoc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.