Czy faktycznie dziecko może dostawać stale probiotyk?

Dzień dobry Ja mam pytanie związane z priobiotykami.Jak to z nimi jest.Córka do 4 lat miała podawany priobiotyk(bio gaia,czasem zmieniałam na inny)Nie chorowała,żadnych rotawirusów A raz dostała grypy jelitowej która miała 1 dzień gdzie reszta domowników przeszła strasznie.Wierze ,że to zasługa bio gai.Obecnie syn 18 miesięcy, także podaje(bio gaia,dicoflor,estabion)Na zmiane. I tak się zastanawiam czy dobrze robię. Syn wszystko bierze do buzi i trzeba na niego uważać (wiadomo chodzi o zarazki)Pediatra twierdzi ,że mogę podawać cały czas.Syn zdrowy,nie choruje.Moje pytanie czy podawać dalej czy zrobić przerwę, czy w ogóle?Coraz więcej czytam ,że tylko przy antybiotyku itd

Redakcja abcZdrowie

Witam,

obecnie mówi się dużo o dobroczynnej roli probiotyków i o tym, że przynoszą wiele korzyści. Zaleca się ich stosowanie w przypadku noworodków, które wciąż nie mają skolonizowanych jelit właściwą florą bakteryjną, a także (lub raczej przede wszystkim) u dzieci, które urodziły się przez cesarskie cięcie, co pozbawiło je możliwości kontaktu z florą bakteryjną z dróg rodnych matki.

Warto jednak zachować umiar – przede wszystkim dowiedziono skuteczność działania zaledwie 3 szczepów bakterii (Lactobacillus rhamnosus GG, Saccharomyces boulardii, Lactobacillus sporogenes), zatem na to należy zwrócić uwagę przy wyborze preparatu. Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/kto-powinien-stosowac-probiotyki.

Może Pani podawać dziecku probiotyk, ale raczej z umiarem – czyli wtedy, kiedy są ku temu wskazania wynikające m.in. z wieku, pamiętając,że starszemu dziecko można również dostarczać probiotyki z dietą. Proszę przeczytać ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/probiotyki.

Proszę również pamiętać, że każdy z nas ma własną, w pewnym sensie niepowtarzalną florę bakteryjną, zatem w różny sposób probiotyki mogą wpływać na każdego z nas – nie ma jednego uniwersalnego preparatu i nie zawsze będzie on tak samo skuteczny. Jeśli więc Pani dziecko po 2. roku życia nie będzie tego wymagało, może Pani zrezygnować z suplementacji probiotykami, stosując je tylko w przypadku obniżenia odporności czy farmakoterapii. Być może zechce Pani przeczytać także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/probiotyk-dla-dzieci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.