Jak poradzić sobie z zatwardzeniem u niemowlaka?

Witam, mój syn ma 11 miesięcy i od jakiegoś czasu robi twarde kupki, które czasami są w postaci małych kulek. Synek nie płacze podczas wydalania jednak ostatnio bardzo źle sypia. Staram się podawać mu większą ilość płynów jednak synek niechętnie pije wodę. Wypija łącznie ok 200 ml wody. Podaję mu cztery posiłki dziennie w tym kaszkę manną płynną, poza tym karmię go piersią 4 razy dziennie i 2-3 razy w nocy. Czy synek wypija za mało? Jak mogę mu pomóc?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

warto jak najczęściej zachęcać dziecko do picia wody – w okresie jesiennym może Pani mu proponować także delikatne napary ziołowe (jeżeli syn nie ma alergii). By zwiększyć podaż płynów, można podawać dziecku częściej posiłki w postaci zupy.

Zatwardzenie u dziecka jest prawdopodobnie spowodowane za małą ilością płynów w ciągu dnia lub zbyt ubogą w warzywa i węglowodany złożone dietą. Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zaparcia-u-dzieci.

Warto spróbować zamienić kaszę mannę na kaszę jaglaną czy płatki owsiane, gryczane lub inne. Zwiększeniu ilości błonnika powinno towarzyszyć zwiększenie ilości płynów podawanych w ciągu dnia, co powinno wpłynąć pozytywnie na pracę jelit i rytm wypróżnień. Więcej szczegółów pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-na-zaparcia-u-dzieci.

Może Pani podawać dziecku produkty acidofilne oraz wspierać proces trawienia u syna poprzez podawanie probiotyków. To powinno wpłynąć pozytywnie na skolonizowanie jelit właściwą florą bakteryjną, a w konsekwencji poprawić perystaltykę jelit. Jeśli jest Pani zainteresowana, to o właściwościach preparatów probiotycznych może Pani przeczytać w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/probiotyk-dla-dzieci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.