Co zrobić w przypadku zaparć podczas diety?

WITAM. od miesiąca sotuję dietę czasami wypróżniam się 4 dni ok potem jednak np. rano wypróżniam się a popołudniu robię kilka bobków ze śluzem. Nastepny dzień jest normalny. Spożywam dużo błonnika ale przyznaję że pije ok. 1 litra wody- może przez to? Poczytałam o raku i się martwię. Czy takie popołudniowe zatwardzenie to zaparcie.

Witam,
O zaparciu mówimy kiedy wypróżnianie następuje rzadziej niż co 3-4 dni, a oddawanie stolca jest bolesne, lub jeśli częstość wypróżniania uległa zmniejszeniu w ostatnim czasie. W Pani przypadku zdecydowanie proponuję zwiększyć ilość wypijanej wody (lub herbat ziołowych, owocowych), zwłaszcza, że pisze Pani o zwiększeniu ilości błonnika w diecie. Błonnik ma duże zdolności wiązania wody, dzięki wodzie pęcznieje i właśnie dzięki temu spełnia swoje zadania (zwiększenie uczucia sytości, opóźnienie opróżnienia żołądka, zwiększenie perystaltyki jelit, obniżenie poziomu cholesterolu LDL, stabilizacja poziomu glukozy). Jeśli zwiększymy ilość błonnika bez zwiększenia ilości wody może to powodować zaparcia. Jeśli samo zwiększenie ilości wypijanej wody nie pomoże, proponuję również zwiększyć aktywność fizyczną (czasem wystarczy kilkakrotne wstanie od biurka i szybki spacer kilka razy w ciągu pracy). Można też wypróbować suszone śliwki - należy wieczorem zalać kilka suszonych śliwek letnią wodą i rano NA CZCZO wypić wodę oraz zjeść śliwki.
Pozdrawiam,
Karolina Kuźbicka