Czy Fluconazole ma wpływ na antykoncepcję?

Dzień dobry, na co dzień przyjmuję antykoncepcje daylette oraz escilatopram actavis 10mg dzienie (na stany lękowe), chciałabym rozpocząć kurację lekiem Fluconazole Genoptim ze względu na nawracającą kandydozę pochwy. Czy można te wszystkie leki łączyć ze sobą? Czy istnieje ryzyko innych skutków ubocznych niż te wymione w ulotce ze względu na oddziaływanie na siebie tych leków? Z góry dziękuję za odpowiedz.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w Pani przypadku nie zalecałoby się łączenia ze sobą leków Daylette (substancja czynna Etynylestradiol + Drospirenon) i Fluconazole Genoptim o substancji czynnej Flukonazol, ponieważ te leki wchodzą ze sobą w niewielką interakcję - antykoncepcja może stać się w tym przypadku mniej skuteczna i konieczne może być zastosowanie dodatkowej antykoncepcji mechanicznej. W Pani przypadku zalecałabym konsultację z lekarzem prowadzącym i zamienienie leku Fluconazole Genoptim na taki, który nie wchodziłby w niekorzystną reakcję z tabletkami antykoncepcyjnymi.

Odnosząc się jeszcze do interakcji z pozostałym lekiem - Escilatopram actavis 10mg, lek ten nie wchodzi w interakcję z substancjami czynnymi, które zostały wyżej wymienione. Proszę także mieć na względzie, że zawsze istnieje ryzyko wystąpienia nowych skutków ubocznych, które nie zostały dotychczas zarejestrowane przez producentów leków i dotyczy to każdego możliwego z przyjmowanych leków, a nawet suplementów diety – taki przypadek należy każdorazowo zgłosić do producenta (informacja kontaktowa powinna być umieszczona na ulotce).

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-popularnych-lekow-znasz-je

https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-kandydoza

https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-grzybice-pochwy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.