Czy leki przeciwgrzybicze osłabiają antykoncepcję?

Witam. W marcu mialam cc. Dostalam infekcji intymnej ktora ciągnie się juz miesiax czasu. Lekarz przepisal mi po długim leczeniu flumycon brałam w 1 3 i 7 dzien teraz przyjmuje 1 tab w tyg. Czekam za okresem i chciałabym przyjmować tab antykoncepcyjne atywia Daily. Wiem ze leki na grzybice moga osłabiać tab anty. Flumycon mam na ok 3 miesiące 1 tab/tyg. Jak powinna wyglądać teraz kwestia zabezpieczenia? Czy jest sens brania tab anty skoro nie bd działać? Bardzo proszę o odp poniewaz nie chciałabym zajsc teraz w ciaze. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w Pani przypadku nie zalecałoby się stosowania ze sobą obu leków - Atywia Daily i Flumyconu bez dodatkowego zabezpieczenia mechanicznego. Leki przeciwgrzybicze mogą spowodować osłabienie antykoncepcji, dlatego nie zaleca się ich łączyć. Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do ginekologa i poproszenie o leki, które nie będą ze sobą wchodzić w interakcję.

Proszę pamiętać, aby nie stosować leków na własną rękę i zawsze konsultować je z lekarzem lub farmaceutą. Interakcje są trudne do ustalenia dla poszczególnej osoby, dlatego podczas łączenia ze sobą leków należy zachować szczególną ostrożność.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-popularnych-lekow-znasz-je

https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-kandydoza

https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-grzybice-pochwy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.