Czy tabletki na grzybicę mogą osłabiać działanie antykoncepcji?

Witam. Od prawie dwóch lat stosuję N***. Do tej pory nie miałam żadnych problemów, ale od jakiegoś czasu stosuję tabletki na grzybicę. W ulotce jest napisane, że mogą mieć wpływ na miesiączkowanie i mogą być zaburzenia menstruacyjne. Więc czy to znaczy, że osłabiają także działanie tabletek antykoncepcyjnych? Tak się zastanawiam, bo zaczęłam niedawno kolejne opakowanie, ale już po 11. tabletce znowu mam krwawienie. Czy może to być objaw ciąży? Czy to przez te tabletki na grzybicę? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niektóre leki przeciwgrzybicze osłabiają działanie stosowanej antykoncepcji hormonalnej. Dlatego proponuję:
- wykonanie testu ciążowego - w przypadku wyniku pozytywnego należy odstawić antykoncepcję oraz skonultować się z ginekologiem,
- niezależnie od tego skonsultować się z ginekologiem - w celu wyjaśnienia, czy akurat te preparaty wchodzą w interakcję z antykoncepcją,
- do czasu konsultacji z lekarzem - zachować wstrzemięźliwość, bądź zastosować dodatkową formę antykoncepcji, np. prezerwatywę.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!