Czy grozi mi WZW?

Witam, mam ogromny problem i prosiłbym o poradę. Mam na imię Łukasz i od roku mieszkam w UK. Piszę do was z prośbą o odpowiedź, bo nie znam na tyle języka, żeby zadać je lekarzowi. 22 lutego 2010 roku mialem kontakt z krwią nieznanej osoby w toalecie na zlewie. Skaleczyłem się w miejscu, gdzie była świeża, nieskrzepnięta krew. 19 kwietnia 2010 (1,5 miesiąca później) miałem zrobiony pierwszy test odnośnie HIV i Hepatitis B i C. Testy wyszły negatywnie. W przychodni powiedzieli mi, że muszę czekać następne 6 miesięcy, żeby znów zrobili mi badanie krwi. Najbardziej bałem sie HIV, co normalne w tej sytuacji. Bardzo się denerwowałem, aż zrobiłem sobie prywatny test w laboratorium w Londynie (HIV 1 & 2 p24), drugi test na HIV zrobiłem sobie dokładnie 93 dni od momentu zetknięcia z tą krwią (pełne 3 miesiące później), czyli mam nadzieję, że to jest już 100% wiarygodny test. Czy można już na 100% wykluczyć HIV? 18 czerwca 2010 moją dziewczynę zaczął boleć brzuch i zaczęło się rozwolnienie, cztery dni później poszła w nocy do toalety i tak ją bolało, że wracając zasłabła.  Po chwili już było ok, zawiozłem ją do szpitala, tam lekarz podotykał jej brzuch i stwierdził, że to może być jakiś niegroźny wirus i dał jej jakieś tabletki. Dwa dni później zaczęły się problemy ze mną, rozwolnienie, straszny ból brzucha, który zaczął się od wątroby i zaczął wędrować w okolice pępka, pojawiło się też silne kłucie przez kilka dni, ogólnie bolał mnie cały brzuch. Obawiam się, że niestety chyba zaraziłem się żółtaczką. Silne bóle minęły, ale do tej pory prawie nic nie jem i czuję jakby uwierała mnie wątroba, mam to uczucie przez cały czas. Mam już nerwicę z tego powodu, pobolewa mnie brzuch, podczas oddawania moczu czuję jak to ze mnie schodzi, często sikam. Zaczęły się bardzo silne bóle głowy, co jakieś 3/4 dni, ale tak silne, że nie wyrabiam. Wydaje mi się, że delikatnie spuchłem z prawej strony. Poszedłem do lekarza i pobrano próbkę moczu i kału - wyniki ok. Dodam, że już w maju przez 4 dni sikałem bardzo na żółto, wtedy wzbudziło to we mnie podejrzenie. Innych objawów nie mam, czuję ogólnie osłabienie i słyszę dziwne dźwięki ze swojego brzucha, jakby coś syczało, gazowało. Właśnie odebrałem wyniki Hepatitis B, C negativ, enzymy wątrobowe w normie. Od dnia kontaktu z tą krwią na zlewie do momentu pobrania krwi minęło 4,5 miesiąca. Czy można już na 100% wykluczyć HCV i HBV?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

jeżeli poziomy tzw. prób wątrobowych są w normie, najprawdopodobniej przyczyną Pana dolegliwości - m.in. bólu i opuchlizny, nie jest schorzenie wątroby. W związku z objawami ze strony układu moczowo-płciowego proponowałabym rozszerzenie diagnostyki w tym kierunku. Oczywiście pisze Pan, iż wynik badania ogólnego moczu jest w normie, co początkowo mogłoby wykluczyć schorzenie nerek, aczkolwiek istnieje szereg dokładniejszych badań układu moczowego, pozwalających postawić ostateczną diagnozę. Myślę, że w Pana przypadku właściwym byłoby wykonanie USG jamy brzusznej.