Czy hiperglikiemia musi doprowadzić do cukrzycy?

Byłem ostatnio w szpitalu, mam stwierdzone nadciśnienie tętnicze i to była wizyta kontrolna. Wykryli u mnie podwyższony poziom cukru, zrobiono mi krzywą cukrową i stwierdzono hiperglikemię. Dietetyk mi wszystko wyłumaczył, co mam jeść i w ogóle. Lekarz powiedziała, że dieta i lekarstwa starczą, żeby nie dopuścić do cukrzycy. Mam 17 lat, ważę 55 kg, mam 170 cm wzrostu. Czekam na wynik insuliny i na wizytę w poradni cukrzycowej. Chciałbym się dowiedzieć, czy hiperglikemia i to, że mam spadek na wadze (nigdy nie byłem gruby, mało jem) koniecznie musi oznaczać, że jestem chory na cukrzycę? Boję się strasznie, nie chcę tego, bo będzie trzeba podawać insulinę, a ja mdleję przy zwykłym pobieraniu krwi, nie wytrzymam tego. Proszę o odpowiedź.

Szanowny Panie,

pytanie jest bardzo nieprecyzyjne i trudno udzielić odpowiedzi. Nie podał Pan wyników, nie wiadomo czy ma Pan nietolerancję glukozy czy cukrzycę. Gdy stężenie glukozy przekracza zalecany poziom, ale nie przegracza granic rozpoznania cukrzycy, należy wdrożyć dietę i zwiększyć aktywność fzyczną, aby zmniejszyć ryzko rozwoju cukrzycy.

Ma pan prawidłową masę ciała, więc trudno zalecać jej redukcję. Jeżeli lekarz chce zastosować leki na cukrzycę, to powinien ją rozpoznać. Proszę poczekać na wizytę w poradni, na pewno wszystko się wyjaśni.

Pozdrawiam