Zapytaj lekarza

7 4 0 , 0 5 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy istnieje ryzyko przeniesienia HCV w tej sytuacji?

Dzień dobry bardzo proszę o odpowiedź. Czy istnieje ryzyko zarazenia hcv w przypadku kiedy obca kobieta podrapala mnie w rękę w czasie zakupów w sklepie. Na ustach miała miała rane której ciągle dotykała a później podrapala mnie w rękę delikatnie zdzierajac mi skórę widać było trochę wychodzącej mojej krwi z rany na mojej ręce. Jak duże jest prawdopodobieństwo zarażenia HCV biorąc pod uwagę że ta kobieta mógła mieć na paznokciu którym mnie podrapala trochę krwi pochodzącej z rany która miała koło ust. Z góry dziękuję z A odpowiedź
KOBIETA, 21 LAT 4 miesiące temu

#dziejesienazywo: Czym jest wirus HIV i jaka jest skala jego występowania

Charlie Sheen oficjalnie przyznał, że jest nosicielem wirusa HIV, co ukrywał przez wiele lat. Jak wyglądają statystyki zachorowalności w Polsce i na świecie? Czym jest wirus HIV? Kto znajduje się w grupie ryzyka i w jaki sposób sprawdzić, czy jesteśmy jego nosicielami. Czy każda osoba zakażona wirusem HIV zachoruje na AIDS? Na te i inne pytania odpowiada gość Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej - immunolog dr Paweł Grzesiowski.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

faktycznie teoretycznie istnieje ryzyko kontaktu z wirusem HCV w takiej sytuacji, pod warunkiem że kobieta, o której Pani wspomina jest nosicielem. Do zakażenia wirusem dochodzi poprzez kontakt z krwią zakażonego. Jednak ryzyko jest niewielkie i zakażenie można zakładać czysto hipotetycznie. Odsyłam do artykułu na temat HCV: https://portal.abczdrowie.pl/infekcja-hcv-rozwija-sie-podstepnie-i-dlugo.

Jeżeli wspomniany incydent budzi Pani niepokój, to najrozsądniej będzie wykonać za kilka tygodni badanie na przeciwciała anty-HCV. Oczywiście dodatnie wskazania testu będą oznaczały tylko kontakt z wirusem, a nie chorobę, niemniej ta świadomość może być pomocna w dalszej diagnostyce – mam na myśli RNA HCV. O badaniach może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/hcv-przeciwciala-charakterystyka-wskazania-opis-badania-wynik-badania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy