Czy jasny kał to powód do niepokoju?

Witam serdzecznie! Mam pytanie odnosnie koloru kalu. Zdazylo mi sie po imprezie zrobic kal jasny prawie biały, 20 % kolor brązowy. Kał nie cuchnął nie był pokryty tłuszczem. Przy nastepnym wypróżnieniu był już brązowy. Czy jest powod do zmartwien ? Zaznaczam ze jestem chory na celijakje mam 27 i pilem tylko piwo i jadlem chipsy.

Witam Pana,

Takie zmiany barwy stolca towarzyszą zazwyczaj utrudnieniu wydalania do światła przewodu pokarmowego żółci wytwarzanej w wątrobie. To zjawisko określane jest mianem cholestazy. Przeszkoda w odpływie żółci może być zlokalizowana na poziomie od komórki wątrobowej do tzw. brodawki dwunastniczej, przez którą żółć wpływa do dwunastnicy. Cholestazie często towarzyszy żółtaczka, ściemnienie barwy moczu do brunatnej włącznie oraz uogólniony świąd skóry. Proszę na wszelki wypadek oznaczyć sobie stężenie bilirubiny we krwi oraz ALAT, ASPAT i GGTP oraz wykonać zwykłą analizę moczu. Przy powtarzaniu się objawów należałoby wykonac usg brzucha. Jeśli w badaniach będzie wszystko w prządku, a sytuacja nie bedzie się powtarzała, to nie ma powodu do niepokoju.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz