Brak woreczka żółciowego a kamica dróg żółciowych

Witam, mam 70 lat, jestem kobietą, po przebytej żółtaczce szczepiennej. 18 lat temu miałam usunięty woreczek żółciowy, po tej operacji mam problem z nadmiernym wytwarzaniem się żółci. Obecnie bóle w prawym podżebrzu nasilają się co raz częściej i trwają 2 - 3 h. Przeczytawszy artykuł na stronie, wnioskuję że mogę mieć kamicę żółciową. Czy to jest możliwe, mimo braku woreczka? Bardzo proszę o szybką odpowiedź i o jakieś wskazówki. Pozdrawiam, W.

Witam! Tak - nie mając pęcherzyka żółciowego może mieć Pani kamicę dróg żółciowych. Opisane dolegliwości mogą być z nią związane, mogą też wynikać z niewłaściwej diety. Po cholecystektomii należy stosować dietę lekkostrawną - pokarm obfitujący w tłuszcze pobudza wydzielanie żółci. Prawidłowo ten nadmiar może zostać zmagazynowany w pęcherzyku. W przypadku jego braku żółć może drażnić przewód pokarmowy, a także zalegać w drogach żółciowych sprzyjając powstaniu kamicy. Warto wykonać USG jamy brzusznej a także morfologię krwi, elektrolity, glukozę, parametry wydolności nerek i wątroby a także wykładniki cholestazy - stężenie bilirubiny, aktywność GGTP i ALP. Pozdrawiam!