Czy jeśli mam zwidy i nie mogę spać to to oznacza jakąś chorobę?

Mam zwidy- nie mogę spać. Czy to jakaś choroba? Witam. Jestem 18letnią dziewczyną. Od kilku dni mam problem ze snem. Gdy próbuje zasnąć widzę coś jak przezroczyste duchy czy zjawy. Jak zasnę, to śpię chwilę i po chwili się budzę. I tak całą noc. Dzisiejszej nocy widziałam jakąś twarz, lecz nie mogłam jej rozpoznać. Czasem bywa, że zwidy mam też w dzień. Widzę np.stojącą postać której nie ma. Odczuwam jakąś obecność innych osób w nocy oraz czasem się zdarza i w dzień mimo, że nikogo nie ma. Przyjmuję leki na uspokojenie na noc i rano ale to niestety nic nie daje. Co to może być?

Dzień dobry,
Zwidy o których Pani napisała nazywane są halucynacjami lub omamami i należą do grupy objawów wytwórczych będących poważnymi objawami i mogących świadczyć o początkach procesu psychotycznego. Zastanawia mnie to, czy te leki na uspokojenie kupiła Pani bez recepty, bo wnioskuję z opisu że nie była Pani jeszcze u psychiatry. Doradzam zachowanie spokoju i jednocześnie nie zwlekanie z konsultacją, gdyż Pani objawy wymagają konsultacji lekarskiej. Na szczęście leki są bardzo skuteczne jeśli chodzi o niwelowanie objawów wytwórczych i powinna Pani poczuć ulgę, gdy tylko zaczną działać. Mam nadzieję, że wszystko wkrótce się wyjaśni.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/