Czy jeśli mąż ma dobre wyniki krwi, to może mieć jakąś poważną chorobę?

Witam,mam pytanie o krew utajoną w kale.Czy jeśli mąż ma dobre wyniki krwi,może mieć jakąś poważną chorobę? mąż miał urodziny i Spożywał spore ilości alkoholu i tego też dnia oddał kał wieczorem,który następnego dnia rano odniósł do badania.Czy wynik fałszywie dodatni może być spowodowany właśnie piciem alkoholu w tym dniu? jadł także kiełbasę.Ob ma 3mm i reszta jest w normie.Mąż ostatnie krwawienie miał 8 miesięcy temu aż do niedawna.Krew i ból odbytu pojawia się tylko przy twardym stolcu.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Badanie na krew utajoną w kale jest jedynie wstępną diagnostyką, którą w przypadku wyniku pozytywnego, należy rozszerzyć. Pani mąż powinien wykonać badanie kolonoskopowe, które wykaże czy w jelicie znajdują się ogniska zapalne/rozrostowe odpowiedzialne za krwawienie czy też jedynym problemem są hemoroidy.
Prawidłowe wyniki morfologii krwi niestety nie wykluczają patologii w obrębie jelita.