Czy jest jakakolwiek szansa, że uda się przykleić tę koronkę z wkładem?

Witam. Niecałe dwa lata temu, miałam leczenie kanałowe górnej piątki. Niestety ząb był w takim stanie że jedynym wyjściem była koronka. Zdecydowałam się na koronę pełnoceramiczą z wkładem z włókien szklanych. Niestety dzisiaj podczas jedzenia kanapki moja koronka wraz z wkładem poprostu wypadła?! Czy jest jakakolwiek szansa że uda się przykleić tą koronkę z wkładem? Czy muszę całe leczenie zęba odnowa przejść? A może jedynym wyjściem jest wyrwanie resztek tego zęba? Naturalnie jutro z samego rana będę próbowała umówić się do mojej dentystki na najbliższy termin.

Konieczna jest diagnostyka RTG i TK pozostałego korzenia czy uda się go wykorzystać o odbudowy. Prawdopodobnie nie uda się zacementować obecnego uzupełnienia, ewentualnie jako rozwiązanie tymczasowe. Przy prawidłowym zacementowaniu wkładów szklanych większe prawdopodobieństwo jest ich pęknięcia niż wypadnięcia. Bardzo ważnym elementem jest szczelnie dopasowana korona protetyczna zarówno na filarze (stopniu protetycznym) jak i w zgryzie. Odpowiednie dopasowanie jest warunkiem długoczasowego utrzymania korony.

Piotr Brzezik

Witam, bez badania i odpowiedniej diagnostyki (np. zdjęcie RTG) nie da się ustalić przyczyny utraty uzupełniania oraz zaplanować dalszego postępowania. Jedynym rozwiązaniem jest wizyta u stomatologa.