Czy jest jakaś metoda na uśmierzenie bólu?

Dzień dobry, 2 tygodnie temu byłam u dentysty i dowiedziałam się, że zrobiła mi się tzw. kieszonka dziąsłowa przy dolnej ósemce. Niestety, ból się nasila. Dziąsło jest opuchnięte i boli. Na chwilę obecną nie mam możliwości pójścia do dentysty. Czy jest jakaś metoda na uśmierzenie bólu?

Redakcja abcZdrowie

Witam, kieszonka dziąsłowa to bolesna dolegliwość, którą zazwyczaj leczy dentysta lub periodontolog. W domowych warunkach może Pani spróbować uśmierzyć ból stosując płukanki – o tym w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/plukanie-kieszonek-dziasel. W aptece bez problemu kupi Pani stosowne preparaty, służące do profilaktyki i leczenia problemów z dziąsłami. Mają one działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe, dzięki zawartości m.in. chloheksydyny. Płukankę można też zrobić z naparów z szałwii lub rumianku – w aptece są również dostępne mieszanki ziół wykazujące działanie antyseptyczne. Ostatecznie może Pani również wykonać płukankę z roztworu sody oczyszczonej lub wody utlenionej. Dodatkowo zachęcam do zapoznania się z sugestiami naszych ekspertów: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/oczyszczanie-kieszonki-dziaslowej. Gdy ból będzie wyjątkowo dokuczliwy, może Pani stosować łagodne środki przeciwbólowe i przeciwzapalne – paracetamol lub ibuprofen, jeśli nie jest Pani uczulona. Więcej o domowych metodach uśmierzania bólu w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/bol-zebow-co-moze-oznaczac. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.