Czy stosować jakieś żele na to bolące miejsce?

Witam, od 3 dni odczuwam dziwny „ból” bardziej dyskomfort w lewym górnym rogu w jamie ustnej. Podejrzewam, że to wyrzynający się ząb (ósemka). Nie jest to na tyle silny ból, więc nie brałam żadnych leków przeciwbólowych. Normalnie jem oraz szczotkuje zęby bez bólu. Jednak zastanawiam się czy stosować jakieś żele/napary itp na wyeliminowanie tego dziwnego uczucia, czy też zgłosić się do dentysty jak nagły przypadek (okres pandemii koronawirusa) czy po prostu najzwyczajniej przeczekać.

Redakcja abcZdrowie

Witam, jeśli objawy towarzyszące wyrzynaniu się zęba nie są szczególnie uporczywe, nie nasilają się i nie powodują dużego dyskomfortu, to raczej nie musi się Pani spieszyć z wizytą u dentysty. Zwłaszcza w obecnej sytuacji. Alarmujący powinien być narastający ból lub widoczne w jamie ustnej zmiany. Profilaktycznie może Pani przygotowywać napar z szałwii, która ma działanie antyseptyczne i płukać jamę ustną kilka razy dziennie. W aptekach dostępne są również gotowe mieszanki ziół, wykazujących podobne działanie oraz płyny do płukania jamy ustnej, pomocne przy bólu zęba, stanach zapalnych i obrzękach różnego rodzaju. Istnieje też szeroka gama produktów o miejscowym działaniu znieczulającym – dedykowane właśnie osobom z bólami dziąseł spowodowanymi m.in. wyrzynaniem zębów. W razie utrudnionego dostępu do wspomnianych środków istnieją jeszcze domowe środki na uśmierzenie ewentualnego bólu i zniwelowanie opuchlizny. Zwłaszcza, jeśli związana jest ze stanem zapalnym w jamie ustnej. Więcej pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-owrzodzenia. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.