Dlaczego ból i obrzęk promieniuje na szyję?

Dzień dobry, od dwóch dni boli mnie ząb 8 na dole po prawej stronie ponieważ wychodzi korona zęba(dlatego mam obrzęk), natomiast obrzęk promieniuje mi aż na szyje(wyglada na powiększony węzeł chłonny(tylko jeden), czy jest możliwość aby te dwie rzeczy były połączone czy raczej szyja spuchła od infekcji wirusowej ( mam na myśli jakieś przeziębienie czy coś w tym rodzaju)?

Piotr Brzezik

Witam,
opisane przez Pana objawy jak najbardziej mogą być związane z utrudnionym wyrzynaniem zęba ósmego. W okolicy wyrzynającego się zęba często rozwija się stan zapalny, którego objawami są właśnie obrzęk i powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. Mogą dołączyć się także objawy takie jak szczękościsk i podwyższona temperatura ciała. Zalecam wizytę u stomatologa, który po wykonaniu odpowiedniej diagnostyki podejmie decyzję o dalszym leczeniu i ewentualnym wdrożeniu antybiotykoterapii.