Czy jest możliwe, że mój penis jeszcze urośnie?

Mam 18 lat. Mój penis ma 14cm. Czy on jeszcze urośnie? Czy on jest mały?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Ostatnia faza dojrzewania płciowego u mężczyzn przypada na wiek między 14, a 18 rokiem życia. Wówczas narządy płciowe osiągają ostateczną wielkość. Zatem raczej mało prawdopodobnym jest, że w wieku 18 lat Pana penis jeszcze powiększy swój rozmiar.

Nie ma jednak w tym niczego niepokojącego. Po pierwsze wielkość, którą Pan podał to normalny, statystycznie przeciętny członek, po drugie zadowolenie partnerki podczas współżycia nie zależy od jego rozmiaru tak bardzo, jak się powszechnie sądzi. W Polsce średnia długość penisa to 12-15cm. Nie jest prawdą, że im większy rozmiar tego organu, tym lepiej. Często wśród mężczyzn panuje błędne przekonanie, że w tylnych ściankach pochwy jest najwięcej komórek czuciowych i dlatego dłuższy penis sprawi większą przyjemność. Tymczasem najbardziej wrażliwe u kobiety są zewnętrzne części genitaliów, jak łechtaczka, wargi sromowe oraz samo wejście do pochwy.

Ponadto, to właśnie z dużym penisem może być często problem podczas stosunku seksualnego, gdyż pochwa niepodnieconej kobiety ma zaledwie 5 cm, a w trakcie gry wstępnej powoli się nawilża i wydłuża. Dlatego, mężczyźni mocno obdarzeni mogą sprawiać kobiecie ból.

Najlepiej jest skupić się na relacji z partnerką; to osobowość mężczyzny, sposób w jaki sposób traktuje kobietę, więź wpływają na doświadczanie przez kobietę pełnej satysfakcji. Polecam Panu również lekturę artykułu na ten temat: https://portal.abczdrowie.pl/czy-rozmiar-penisa-ma-znaczenie.

W razie utrzymujących się wątpliwości może Pan udać się na wizytę u lekarza urologa, by ocenił sytuację.

Pozdrawiam Pana serdecznie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.