Czy jest możliwość, że tabletki przestały mi odpowiadać?

Dzień dobry, Od jakiś 5 lat przyjmuję antykoncepcję hormonalną Vibin mini. Ostatnio odczuwam wzmożone pobolewanie jajników. Czy jest możliwość, że tabletki przestały mi odpowiadać i są np. za słabe? Jeśli tak to czy ochrona jest zachowana? Nie mam innych skutków ubocznych a tabletki stosuje według zaleceń
KOBIETA, 25 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

ból jajników, o którym Pani wspomina, może mieć wiele przyczyn i nie zawsze jest związany z przyjmowaniem antykoncepcji. Warto jednak mieć na uwadze, że jest częstym działaniem niepożądanym tabletek antykoncepcyjnych, dlatego w przypadku wątpliwości co do ich skuteczności, należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Być może zmiana specyfiku pomoże pozbyć się problemu.

Należy jednak pamiętać, że tego typu dolegliwości bólowe mogą występować również w przypadku owulacji, PMS, zespołu policystycznych jajników, czy zapalenia dróg moczowych, dlatego warto udać się na wizytę do ginekologa, żeby ustalić dokładną przyczynę i w razie potrzeby wdrożyć skuteczne leczenie.

Tymczasem zachęcamy do przeczytania artykuły na temat możliwych przyczyn bólu jajników:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-jajnika

Warto także sprawdzić jak na ten temat odpowiadają eksperci abcZdrowie:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/silne-bole-jajnikow-a-antykoncepcja-hormonalna

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/antykoncepcja-hormonalna-a-bol-jajnika

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.