Czy jest szansa na dnoszenie przeze mnie ciąży?
Ciaża według usg 34 tydzien wedlug om 32 dziecko od około 14 tygodnia wedlug om jest większe o 2 tygodnie. Badanie 3d robione w 14 tygodniu ciąży według om pokazywalo że dziecko jest większe o 2 tygodnie i wychodzil tydzień 16 wedlug usg i tak jest do teraz. To moja 3 ciąża druga była podtrzymywana i dziecko urodzone było w 37 tygodniu ciąży. Czy jeżeli teraz poród by się zaczął tak jak w ciąży 2 czyli w 37 tygodniu wedlug usg to czy ciąża będzie donoszona czy dziecku nic nie grozi?

KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam, za ciążę donoszoną uznaje się ciążę po ukończeniu 37. (37+6) tygodnia ciąży. Wówczas dziecko bez wątpliwości jest gotowe na rozpoczęcie życia w nowym dla niego środowisku. Natomiast trudno oceniać jak będzie w Pani przypadku – jeśli lekarz nie mówił o zagrożeniu przedwczesnym porodem, to nie powinna Pani niepotrzebnie się na to przygotowywać. O długości ciąży oraz ryzyku „nieterminowego” rozwiązania jej przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/ile-dokladnie-trwa-ciaza. Gotowość dziecka na przyjście na świat trudno przewidzieć w tym momencie, więcej będzie mógł powiedzieć ginekolog prowadzący ciążę po przeprowadzeniu USG. Właśnie to badanie, na podstawie rozmiarów płodu, ocenia orientacyjnie wiek ciąży – czyli w Pani przypadku ciąża starsza o 2 tygodnie może oznaczać, że wymiary dziecka są wyższe, a zatem jest ono stosunkowo duże jak na swój wiek. Proszę zapoznać się z wypowiedzią naszego eksperta pod pytaniem jednej z internautek: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/usg-czy-om-wg-ktorego-badania-termin-porodu-jest-wiarygodniejszy. Proszę również sprawdzić wynik USG z 8. tygodnia ciąży – podany tam termin rozwiązania ciąży jest bardzo prawdopodobny, może będzie dla Pani wskazówką. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.