Czy jest szansa na dnoszenie przeze mnie ciąży?

Ciaża według usg 34 tydzien wedlug om 32 dziecko od około 14 tygodnia wedlug om jest większe o 2 tygodnie. Badanie 3d robione w 14 tygodniu ciąży według om pokazywalo że dziecko jest większe o 2 tygodnie i wychodzil tydzień 16 wedlug usg i tak jest do teraz. To moja 3 ciąża druga była podtrzymywana i dziecko urodzone było w 37 tygodniu ciąży. Czy jeżeli teraz poród by się zaczął tak jak w ciąży 2 czyli w 37 tygodniu wedlug usg to czy ciąża będzie donoszona czy dziecku nic nie grozi?

Redakcja abcZdrowie

Witam, za ciążę donoszoną uznaje się ciążę po ukończeniu 37. (37+6) tygodnia ciąży. Wówczas dziecko bez wątpliwości jest gotowe na rozpoczęcie życia w nowym dla niego środowisku. Natomiast trudno oceniać jak będzie w Pani przypadku – jeśli lekarz nie mówił o zagrożeniu przedwczesnym porodem, to nie powinna Pani niepotrzebnie się na to przygotowywać. O długości ciąży oraz ryzyku „nieterminowego” rozwiązania jej przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/ile-dokladnie-trwa-ciaza. Gotowość dziecka na przyjście na świat trudno przewidzieć w tym momencie, więcej będzie mógł powiedzieć ginekolog prowadzący ciążę po przeprowadzeniu USG. Właśnie to badanie, na podstawie rozmiarów płodu, ocenia orientacyjnie wiek ciąży – czyli w Pani przypadku ciąża starsza o 2 tygodnie może oznaczać, że wymiary dziecka są wyższe, a zatem jest ono stosunkowo duże jak na swój wiek. Proszę zapoznać się z wypowiedzią naszego eksperta pod pytaniem jednej z internautek: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/usg-czy-om-wg-ktorego-badania-termin-porodu-jest-wiarygodniejszy. Proszę również sprawdzić wynik USG z 8. tygodnia ciąży – podany tam termin rozwiązania ciąży jest bardzo prawdopodobny, może będzie dla Pani wskazówką. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.