Wiek ciąży i wyznaczenie terminu porodu

Witam, mam problem co do wieku ciąży i terminu porodu. Do 20 tygodnia termin z usg zgadzał mi się z terminem ostatniej miesiączki. W 30 tygodniu termin wyszedł o tydzień szybciej. Skąd taka różnica? W internecie wyczytałam, że przyczyną może być wcześniejsze zapłodnienie, ale z drugiej strony pisze, że wiek ciąży ustala się w pierwszym trymestrze i wtedy jest największa dokładność. Proszę o pomoc

Ocena wieku ciążowego na podstawie badania USG jest w miarę zgodna z terminem wyznaczonym datą ostatniej miesiączki do 20 tygodnia ciąży. Wyznaczenie terminu porodu na podstawie USG w późniejszym okresie ciąży jest obarczone błędem im bliżej terminu porodu. Tydzień różnicy pomiędzy USG a terminem wg ostatniej miesiączki nie ma żadnego znaczenia. I termin porodu należy określać jako właściwy ten sprzed 20 tygodnia ciąży.

Wiek ciąży ustala się na podstawie OM i ewentualnie wyniku USG w na początku ciąży. Kolejne badania nie służą ustaleniu terminu porodu. Taki wynik świadczy raczej o tym że dziecko ma większe wymiary niż przeciętne dziecko w tym momencie ciąży.